Expedice Maewan směřuje na Island

25.3.2015
Loď Maewan se s posádkou vydala na svou první cestu ze skotského zálivu Kiloran. Dod, který je součástí týmu Eider si užíval řízení lodi a snažil se porazit rekord 9,5 uzlů. První zastávka byla Stornoway, což je velký ostrov severně od Skotska. Po přistání na ostrově přišel čas na sprchu, relaxaci a hlavně vychutnat si v klidu teplé jídlo po pěti dnech na moři se silným větrem.

Po návštěvě jezera, hospůdek a jiných zajímavostí musela posádka začít pracovat na dlouhém seznamu věcí, které jsou potřeba na další cestu a všeobecně na lodi. Odjezd z ostrova bude ve čtvrtek a všichni doufají v dobré počasí, jinak by zůstal tým blokovaný na ostrově další týden.

Čtvrteční ráno přináší aktuální informace o počasí, které bude náročné a nepříjemné, nebude však nebezpečné. Velmi silný boční vítr o rychlosti přes 25 uzlů dělá plachtění velmi nepříjemné a na palubě je také velké množství vody. I Dod musí opustit palubu a odpočinout si ve své kajutě, nabrat síly a překonat mořskou nemoc, protože jako člen Eider týmu není zvyklý na mořskou nemoc ale spíše na ledové vlny na horách. Hned po návratu se pustil do vaření speciality, kterou je čokoládová krupice.

Maewan však hned zpočátku postihla nepříjemná situace a posádka se musela vypořádávat s poničenou plachtou, kormidlem, solárními panely a větrnou turbínou. Po opravení a po bouřlivé noci, se začíná objevovat pobřeží a brzy dorazí do města Eskifjörður.


zdroj : www.eider.com