Jak správně vybrat běžeckou obuv?

1.6.2016
Běžecká obuv Mizuno

Správný výběr běžecké obuvi je naprostým základem pro komfortní a především zdravý běh, ať už jde o objemový běh po silnicích nebo běh po lesích v trailových modelech. Výběr se tedy neřídí barevným zpracováním, které se nejlépe hodí k triku na běhání.

Jak vybrat správnou velikost běžeckých bot 

Tato část je naprosto zásadní při koupi pánských i dámských běžeckých bot. Bohužel se v ní nejvíce v začátcích chybuje. Většina začínajících běžců si vybere obuv, která sedí tzv. „akorát“, což je bohužel ve většině případů chyba. Lidské chodidlo se při běhu aktivně hýbe a pracuje. Při samotném běhu se chodidlo i obuv formují, a proto je třeba vybírat přibližně o číslo větší obuv. Při dopadu se chodidlo v přední části rozšíří, během odrazu se prsty natlačí do špičky boty a nakonec se samotná bota při ohybu zkrátí. Toto vše se děje při jednom kroku.

Každý ať zohlední své zkušenosti, například vbočený palec, otékání nohou atd. Malá velikost se může projevit několika způsoby, například bolestí v oblasti holenní kosti, černání a slézání nehtů nebo puchýři na chodidlech.

Svrchní část bot na běhání 

Dalším důležitým faktorem při výběru je svrchní část obuvi. Každý preferuje jiné materiály a každý má také přirozeně jinou šířku chodidla. Obuv nesmí tlačit. Kvalitnější běžecké modely se ani po používání výrazněji nerozšlápnou. Proto nespoléhejte na to, že se po rozběhání noha uvolní

Všeobecně se dá říci, že ideální model vás nikde netlačí, není nepohodlný a příjemně obepne chodidlo.
Pokud už takový model máte, bezpodmínečně se v obuvi musíte postavit, projít nebo v ideálním případě krátce proběhnout, jen tak máte možnost odhalit případné nedostatky, které by vás při běhu mohly omezovat. 

V naší nabídce naleznete běžeckou obuv MIZUNO nebo oblíbené boty New Balance.